مقالات و اخبار, نقد فیلم و سریال

نقد و بررسی فیلم مست عشق (تحلیل تخصصی و کامل)

نقد فیلم مست عشق

بعد از 4 سال انتظار بالاخره ساخته جدید حسن فتحی به اکران رسیده است و اینبار قصد داریم تا یکی از اولین نقد های این فیلم را به شما ارائه دهیم، اگر برایتان سوال شده که این فیم ارزش دیدن دارد یا خیر، با من همراه باشید تا به عنوان یکی از عاشقان مولانا، تحلیل، بررسی و نقد فیلم مست عشق آنهم به صورت تخصصی را به شما ارائه دهم. نقدی که شما را نسبت به کیفیت این فیلم به طور کامل آگاه خواهد کرد.

نقد فیلم مست عشق
 • نمره داستان و فیلنامه - 40%
  40%
 • نمره موسیقی متن و صداگذاری - 95%
  95%
 • نمره جذابیت، کشش و قدرت داستان - 60%
  60%
 • نمره شروع فیلم - 50%
  50%
 • نمره جلوه های ویژه و زیبایی بصری - 90%
  90%
 • نمره شخصیت پردازی - 61%
  61%
 • نمره بازی بازیگران - 60%
  60%
 • نمره فیلمبرداری و کارگردانی - 70%
  70%
 • نمره پایان بندی فیلم - 70%
  70%

نقد فیلم مست عشق

به عنوان یکی از علاقه‌مندان به مولانا و شمس که با اطلاعات قبلی به پای دیدن این فیلم در سینما نشستم، فیلم مست عشق اثری است که یک سرو گردن از تمامی فیلم های اخیر ایران بالاتر بوده و اثری بسیار ارزشمند و باکیفیت می باشد که نیاز به حمایت دارد، این فیلم قطعا از دید یک بیننده معمولی می تواند حتی یک شاهکار کم نقص تلقی شود اما از دید یک منتقد داستان نویس، فیلمیست که برای شرح داستان شمس و مولانا بسیار کوتاه است… در واقع این حکایت عظیم، نیازمند یک اثر حداقل 3 ساعته یا یک سریال بود تا بتواند به طور تمام و کمال به بررسی تمامی جزئیات داستان بپردازد، در واقع داستان برای مخاطبی که هیچ آشنایی با شمس و مولانا ندارد، ممکن است گیج کننده و حتی خسته کننده به نظر برسد و برای کسی که اطلاعات زیادی درباره مولانا و شمس دارد، براورده کننده انتظارات نیست و حتی کوتاه و ناکافی است. فیلمی با این سطح کیفیت، قربانی مدت زمان کوتاه و ریتم بسیار سریع شده است که می توانست آرام‌تر و پرجزئیات تر باشد تا بیننده با همه شخصیت ها و روابط آنها ارتباط برقرار کند تا مرگ و جدایی آنها از هم، برای بیننده حائز اهمیت شود. اما در کل از اینها که بگذریم، به عقیده من، باید از ساخته شدن چنین آثار باکیفیتی حمایت کنیم تا در دورانی که سینمای ایران از فیلم های کمدی بیهوده پر شده است، شاهد فیلم های بیشتری مشابه مست عشق باشیم. سوال اصلی اینجاست: آیا مست عشق ارزش تماشا کردن دارد؟ پاسخ قطعا بله است! این فیلم پرهزینه خون دل های زیادی برای اکران خورده و با توجه به کیفیت بالای آن در مقایسه با فیلم های اخیر (با وجود ضعف در داستان)، توصیه می شود این اثر را حمایت کرده و در سینماها تماشا کنید. 

به طور کلی
66%
66%

مزایا

 • بازی عالی تمام بازیگران ترک خصوصا بازیگر نقش اسکندر بیک 
 • صحنه های نبرد بسیار پرجزئیات و حیرت آور که مشابه آنها در مدیوم سینمای ایران قبلا ندیده ایم. 
 • موسیقی فوق العاده که یک سروگردن از تمامی آثار سینمایی ایرانی اخیرا منتشر شده بالاتر است.
 • جلوه های ویژه و فیلمبرداری زیبا و قابل قبول
 • طراحی صحنه عالی و پرهزینه که شایسته یک فیلم باکیفیت است. 
 • گریم فوق العاده بازیگران خصوصا بازیگران ترک 
 • طراحی لباس بسیار عالی
 • وجود پیام های اخلاقی صریح و قابل فهم با وجود زبان ادبی

معایب

 • خسته کننده شدن داستان در نیمه دوم 
 • شخصیت شمس به شکل دوست نداشتنی (‍!) در فیلم به نمایش درآمده است که بیننده را جذب نمی کند. 
 • شخصیت مولانا نیز جذبه کافی را ندارد.  
 • حضور بسیار کوتاه بازیگران ترک مشهور همچون هانده در طول فیلم
 • ریتم بسیار سریع داستان 
 • مدت زمان فیلم باید حداقل یک ساعت بیشتر میبود تا به جزئیات داستان بپردازد. 
 • عدم پرداختن کافی داستان به روابط بین شخصیت ها مثل شمس و کیمیا و شمس و مولانا
 • وجود صحنه های فانتزی که در داستان واقعی شمس چنین چیزی نبوده است!

امتیاز خودتون رو ثبت کنید.
[میانگین امتیاز کاربران: 3]
بررسی فیلم مست عشق

نقد فیلم مست عشق

مست عشق یک پیغام برای بیننده دارد، عشق! انسان ها باید به هم عشق بورزند و ترس و نفرت را کنار بگذارند، در واقع حسن فتحی، این پیام را خیلی صریح و ساده و به مخاطب می رساند و این بسیار عالی است. با اینکه دیالوگ ها اکثرا ادبی هستند اما پیام های اخلاقی فیلم کاملا مستقیم و واضح می باشند. این به نظر من، مهمترین نقطه قوت فیلم است که برای بیننده عام قابل درک باشد و بتواند پیامش را به بیننده برساند. مست عشق مشخص است که با هزینه فراوان ساخته شده و همین موضوع هم قابل ستایش است، از جلوه های ویژه سطح بالا گرفته تا موسیقی بی نظیر و طراحی صحنه و لباس تحسین برنگیز که نشان می دهد با یک اثر فراتر از آثار معمولی سینمای ایران طرف هستیم. اما… آیا فیلم از نظر داستان و فیلمنامه هم یک شاهکار است؟ خیر! همانطور که در خلاصه نقد گفتم، داستان فیلم ریتم بسیار سریع و کوتاهی دارد که به پردازش روابط بین شخصیت ها اهمیت نمی دهد.

ادامه متن حاوی اسپویلر است، اگر فیلم را ندیده اید، از خواندن ادامه متن خودداری کنید:

مثلا رابطه بین مولانا و شمس خیلی کم پرداخته می شود و بیننده عملا در غم نبود شمس با مولانا سوگواری نمی کند و اصلا او را در این غم فراق درک نخواهد کرد زیرا نویسنده پردازش رابطه این دو شخصیت را بیشتر برای آخر فیلم قرار داده است! رابطه شمس و همسرش کیمیا نیز به اندازه کافی پرداخته نمی شود و بیننده عملا از مرگ کیمیا سوگواری نخواهد کرد و شاید اندکی هم از مرگ او ناراحت نشود و تنها از این ناراحت شود که دیگر هانده ارچل را در طول فیلم مشاهده نخواهد کرد (!). در واقع کلا تعداد سکانس هایی که کیمیا و شمس باهم هستند بسیار کوتاه است و کل رابطه آنها به یک سکانس عروسی و یک سکانس مرگ محدود شده است که این یعنی بیننده اهمیتی به انها نخواهد داد. داستان در نمایش عشق شمس کاملا ناموفق است… عشق مولانا به شمس را هم خوب نمایش نمی دهد و بیننده به اندازه کافی متوجه علت عشق او به شمس نمی شود. در واقع داستان فیلم اگر یک ساعت بیشتر بود، می توانست بسیاری از ضعف ها را پوشش دهد اما این فیلمنامه گنجایش 3 ساعت را نداشت. در هر صورت ، نمی توان به داستان و فیلمنامه نمره قبولی را داد.

اما درباره شخصیت ها… به نظر من در مست عشق، نه مولانا به اندازه کافی جذبه دارد و نه شمس آن شمسی است که بیننده انتظارش را میکشد، اصلا نمیدانم هدف نویسنده از اضافه کردن جادو به شخصیت شمس چه بود! در واقع وقتی در سینما صحنه های ماورایی از شمس مشاهده کردم، با خودم گفتم یعنی چه؟ اصلا چنین چیزی که حقیقت ندارد! بعد یادم امد حسن فتحی در شروع فیلم گفته که این اثر برداشت ازاد او از داستان شمس و مولانا است اما به هرحال ما ایرانی ها تصوراتی از این دو شاعر بزرگ داریم که با صحنه های ماورایی همخوانی ندارد.

در کل، اگر حسن فتحی، به جای ساخت یک اثر سینمایی 100 دقیقه ای، ایده خود را در قالب سریال به نمایش در می اورد (که اتفاقا در ساخت سریال بسیار موفق است) شاید بسیاری از ایرادهایی که به داستان وارد شده، دیگر وجود نداشتند و می توانستیم این اثر را نظر داستان نیز یک ساخته کم نظیر بنامیم. در هر صورت، این فیلم لایق حمایت است و تماشای آن به طرفداران شمس و مولانا پیشنهاد می شود.

در انتها؛ امیدوارم بررسی و نقد فیلم مست عشق برای شما مفید بوده باشه. اخبار، تیزرها و بررسی های مرتبط به فیلم های سینمایی ایرانی های منتشر شده در سال 1393 رو می تونید در صفحه بررسی های سایت ولارین مشاهده کنید. همچنین حتما نظر خود درباره بررسی و نقد این فیلم جذاب رو با ما و بقیه تماشگران آن در سایت در بخش نظرات انتهای مقاله در میان بگذارید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سامیار
سامیار
26 روز قبل

من این فیلم رو دیدم و باید بگم دوسش نداشتم. نقدتون کاملا به جا بود

حمید
حمید
25 روز قبل

من و خانمم که اصلا دوست نداشتیم! خوب نبود

هادی
هادی
25 روز قبل

فیلم بدی نبود. مرسی از نقد کاملا حرفه ای.

kamal
kamal
23 روز قبل

من دوسش داشتم و دوبار توی سینما دیدمش…

hossein
hossein
23 روز قبل

نقد خیلی دقیقی بود. تقریبا با تمام نکات نقد موافقم ولی من بازی شهاب حسینی رو خیلی دوست داشتم

Sraa
Sraa
23 روز قبل

خفن ترین فیلم تاریخی ایران! عالیه این فیلم و دیدنش رو پیشنهاد میکنم 🙂

سیمین
سیمین
17 روز قبل

واقعا بهتر بود یه سریال میساختن به جای فیلم! سریال بهتر میتونست قصه شمس و مولانا رو روایت کنه

Mamarez
Mamarez
13 روز قبل

به نظرتون ارزش تماشا داره؟